Istanbul je najdôležitejším prístavom Turecka, a zároveň aj jeho historickým, ekonomickým a kultúrnym centrom. Založený okolo roku 660 pred naším letopočtom, historicky známy pod menami Byzantium a Konstantinopol, dnešný Istanbul má rozlohu 2576 km² a populáciu takmer 16 miliónov (2021).
Je to transkontinentálne mesto, rozkladajúce sa na území Európy a aj Ázie, na brehoch tak Čierneho ako Stredozemného mora. Predeľuje ho Bosporský prieliv, ktorý je jediným vodným prepojením týchto dvoch morí.
Istanbul je jednou z najvýznamnejších touristických destinácií na svete, pričom najväčšou atrakciou je historické centrum mesta (jeho časť figuruje na zozname UNESCO).
Klíma a plavebná sezóna
Istanbul má prechodné stredomorské podnebie, s chladnými zimami, suchými a horúcimi letami. V lete denné teploty dosahujú 26 až 29 °C a nočné 18 až 20 °C. V zime klesnú na 9 až 12 °C cez deň a 3 až 6 °C v noci.
Teplota mora sa pohybuje od 8 (február - marec) do 24 °C (august).
Hlavná sezóna plavieb je od mája do októbra.
Istanbul je častou zastávkou plavieb v kombinácii s Východným Stredomorím, a plavieb v Čiernom mori. Zastavujú sa tu výletné lode všetkých plavebných spoločností, ako napríklad NCL, Princess, Silversea, AIDA, TUI, Azamara, Oceania ... Niektoré z nich (Celestyal Cruises, Costa Cruises, MSC, PONANT, Seabourn) ponúkajú okružné plavby po Východnom Stredomorí a Čiernom mori s nalodením / vylodením v Istanbule.
Kam sa vydať v Istanbule
- Mešita Sultan Ahmed Cami (Modrá mešita) so 6 minaretmi zo 17. storočia a okolité záhrady
- Honosný palác Dolmabahce s nádhernými, bohato zdobenými interiérmi
- Mešita Hagia Sophia
- Sulejmanova mešita Süleymaniye - 53-metrový dóm a jedinéčný dizajn
- 52 metrov vysoká veža Galata zo 14. storočia, s vyhliadkou na okolie
- Palác Topkapi z 15. storočia a priľahlý háremový komplex
- Veľký bazár Kapali Carsi je jedným z najstarších a najväčších trhovísk na svet - exotický labyrint 61 uličiek s vyše 4000 obchodmi a stánkami s azda nekonečnou ponukou produktov.
- Egyptský bazár Mısır Çarşısı je historické trhovisko s koreninami, sušeným ovocím, orechmi
- Bazilika cisterna Yerebatan Sarnıçı zo 6 storočia - podzemná sála podopieraná 336 stĺpmi v 12 radoch bola kedysi vodnou cisternou.
- Dnešné námestie Sultanahmet Meydani na mieste Hippodromu zo 4. storočia bol centrom života antickej Bizancie. Nachádza sa tu 20-mestrový egyptský obeslisk, Hadí stĺp z Delfi a kamenný obelisk.
- Archeologické múzeum so zbierkou pre-islámskeho umenia, sochami a tombami, vrátane slávnych sarkofágov zo Sidonu, Libanonu; výstavou o histórii mesta a zbierkou keramického umenia.
- Múzeum tureckého a islámskeho umenia Türk ve Islam Eserleri Müzesi - s nádhernou zbierkou historických kobercov, keramiky, kaligrafie a drevorezieb
Najobľúbenejšie exkurzie z Istanbulu
- Sulejmanova mešita, Múzeum islámskeho umenia & Grand Bazaar
- Hradby Istanbulu a Bazár s koreninami
- Prehliadka Istanbulu autobusom
- Hagia Sofia, Modrá mešita a voľný čas
- Palác Topkapi, Hárem a Veľký bazár
- Kultúra, umenie a shopping v Istanbule
Naše tipy pre destináciu Istanbul
Jazyk: turečtina. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Časový posun oproti Slovensku: +2 hodiny (UTC +3)
Mena: turecká líra (TRY)
Čo ochutnať - miestne špeciality: sucuklu yumurta - sušená hovädzia klobása, börek - lístkové cesto plnené fetou, špenátom alebo mäsom; menemen - lahodná turecká omeleta s cibuľou a paradajkami; kebap z jahňacieho mäsa vertikálne pečeného vcelku; döner - mäso dochutené bylinkami a koreninami podávané na chlebe pide; Adana kebap - jahňacie mäso hnetené s papričkami a pečené na špízoch; kuru fasulye - biela fazuľa v paradajkovej omáčke s ryžou pilav; ryba lüfer je jedna z najchutnejších; knedličky manti plnené tradične hovädzinou alebo jahňacinou. Arabský koláč künefe plnený syrom, zaliaty sladkým sirupom a posypaný pistáciami; baklava
Chuťovky meze (niečo ako španielske tapas) napr. pikantná paradajková pasta ezme; grilované baklažány s jogurtom patlıcan ezmesi; šalát z grilovaných baklažánov patlıcan salatası; vyprážané baklažány s paradajkovpou omáčkou Şakşuka; jogurtová omáčka s mätou haydari; fazule pinto Barbunya; artičoky zeytinyağlı enginar.
Miestne víno: biele odrody Emir, Narince / červené odrody Karasakiz, Karalahna, Boğazkere. Ružové víno Çalkarası
Čo nakúpiť - miestne suveníry: káva a čaje; kávové a čajové servisy; ručne tkané koberce a prikrývky kilims; koreniny sumac a sušená paprika Alleppo pul buber, ručne tkaných kobercov, tradičných lámp a lampášov, zlaté a strieborné šperky, keramika z Izniku a Kütahye, krčahy a karafy v štýle Hittige; kovové gravírované taniere a podnosy; vodné fajky nargile; tradičné farebné prúžkované uteráky peştemals z bavlny používané v hammame; ručne robené mydlá z olivového oleja; doplnky z kože a hodvábu (šatky, šľapky, klobúky a tašky); sladká halva zo sézamu; sladkokyslá melasa z granátových jabĺk a kondenzované ovocné sirupy pekmez; turedká pochúťka lokum plnená orieškami a dochutená ružovou vodou
Kde nakupovať: Veľký bazár Kapali Carsi; egyptský bazár Mısır Çarşısı s koreninami, sušeným ovocím, orechmi; menší Arasta bazár pri Sulejmanovej mešite; ulica ulica Çadırcılar Caddesi s obchodmi s lacným oblečením
Taxíky: štandardné sú žlté, treda C (ako Fiat Aegea, Renault Clio, Dacia Sandero ...). O 15% drahšie, tyrkysové taxíky sú modely triedy D ako VW Passat, Skoda Superb, Opel Insignia. Čierne VIP autá sú trieda E (Mercedes E180, Mercedes Vito ...) a sú o 100 % drahšie než žlté. Pozor, mnohí taxikári ignorujú taxameter, takže sa vopred uistite o cene jazdného!
Prepitné: V kaviarňach, baroch a reštauráciách sa očakáva 5 až 10% ceny. V taxíku sa iba zaokrúhli platba smerom nahor.
Náš tip: Pitie čaju a rozhovor s majiteľom obchodu je súčasťou nákupného rituálu. Vo Veľkom bazáre vám bude každý ponúkať çay (čaj).
Jednanie sa patrí taktiež k pravidlám hry, a prvá ponúknutá cena bude závisieť od krajiny, z ktorej kupca pochádza a od nálady predajcu. Majitelia obchodov a "nadháňači" sa vedia dohovoriť rôznymi jazykmi.
Prístavný terminál v Istanbule
Nový prístav pre výletné lode s 5 prístavnými mólami, Galataport Istanbul, bol otvorený v 2021. Je vybavený prvým podzemným terminálom na svete. Leží priamo pri centre mesta, 10 min chôdze od mosta Galata.
V blízkosti prístavu je stanica Fındıklı, odkiaľ chodia električky každých 5 minút do najvýznamnejších častí mesta - Sultanahmet (Blue Mosque), Topkapi, Eminonu (Spice Bazaar), Beyazit (Grand Bazaar), Karakoy (veža Galata), palác Dolmabahce (5-min chôdze z konečnej zastávky električky), námestie Taksim. Istiklal Avenue (najpopulárnejšia ulic mesta).
Lístok sa dá kúpiť v automate.
Ak je v meste viacej lodí, ďalšie lode stoja pri Salipazari.
Najbližšie letisko Ataturk Airport asi 20 km (25 minútová jazda) od prístavu. Jazda smerom na letisko alebo opačne však môže trvať oveľa dlhšie, najmä v čase dopravnej špičky!
Mapa Istanbulu:
Zdroj fotografie: Pixabay (by Şahin Sezer Dinçer a RidacsA)