Split leží na dalmatínskom pobreží pri Jadranskom mori a je druhým najväčším mestom Chorvátska. Prístav, Luka Split, bol založený v 2. alebo 3. stor. ako grécka kolónia. Je populárnou turistickou destináciou, ale aj významným dopravným uzlom najmä pre trajektovú dopravu.
V roku 1979 bol areál Diokleciánovho paláca v historickom centre mesta zapísaný na zoznam UNESCO World Heritage Site.
Split je ľahko dostupným nástupným prístavom aj pre nás, lebo leží iba 830 km od Bratislavy / 1.033 km z Košíc.
Klíma a plavebná sezóna
Split má stredomorské podnebie s horúcimi, priemerne suchými letami a miernymi vlhkými zimami, ktoré môžu byť niekedy chladné kvôli silnému severnému vetru, nazývanému bura. Priemerné ročné zrážky sú okolo 800 mm. November je najvlhkejší mesiac s úhrnom zrážok takmer 120 mm a 12 daždivými dňami. Júl je najsuchší mesiac s úhrnom zrážok iba 25 mm.
Splitu sa dostáva viac ako 2 600 hodín slnečného svitu ročne.
Hlavnou sezónou okružných plavieb je obdobie od mája do októbra.
Split je zastávkou na plavbách vo východnom Stredomorí. Zastavujú sa tu výletné lode mnohých plavebných spoločností, ako napríklad MSC, NCL, Celebrity .. .
Split je aj nástupným prístavom - plavby zo Splitu
Kam sa vydať v Splite
- Najpopulárnejšou atrakciou je Diokleciánov palác vybudovaný rímskym cisárom Diokleciánom v 4. storočí.
- Peristyle je jedno z najkrajších námestí v celom Chorvátsku. Nachádza sa na ňom vstup do suterénu paláca, bývalý Jupiterov chrám a Katedrála Sv. Dominika. Pri vchode do Katedrály sa nachádzajú dve zachované egyptské sfingy staré viac ako 3 000 rokov.
- Katedrála Sv. Dominika je najstaršou katolíckou katedrálou na svete v pôvodnom stave. Má zvonicu v gotickom štýle zo 14. stor.
- Severný vstup do paláca je nazývaný Zlatá brána.
- Vedľa brány sa nachádza Pápežský palác, goticko-renesančné majstrovské dielo z 15. stor. V súčasnosti sa v ňom nachádza múzeum mesta Split.
- Piazza s tržnicou Pazar, kde môžete ochutnať a kúpiť pravé dalmatínske a stredomorské špeciality.
- Riva v Splite je promenáda pozdĺž mora s kaviarrňami a reštauráciami.
- Hlavná zbierka archeologického múzea sa nachádza na ulici Zrinsko-Frankopanska 25.
- Galéria Galerija Umjetnina uchováva diela od 14. stor až do súčasnosti.
V blzkosti mesta sa nachádzajú historické mestá Trogir (29 km), Primošten (61 km) a Šibenik (89 km). Trogir je jedným z nazachovalejších stredovekých miest Európy a je na zozname UNESCO. Z autobusovej stanice (550 m od prístavu) sem jazdia autobusy každých 20 - 30 min a cesta trvá asi 40 min.
Deň na pláži: najznámejšou je piesočná pláž Bačvice (850 m od prístavu). Zaujímavosť: Piesok je tu veľmi mäkký, takže je ideálny pre hru picigin, ktorá je súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Hrá sa v plytkej vode. Hráči si navzájom hádžu malú loptičku. Lopta nesmie spadnúť do mora e cieľom je udržať ju vo vzduchu čo najdlhšie.
Firule je tiež piesková pláž, ale menšia (1,6 km od prístavu).
Kamienková pláž Žnjan je najväčšia miestna pláž (3,5 km od prístavu), zatiaľ čo vzdialenejšia Kasjuni (4,6 km) je považovaná za najkrajšiu pláž Splitu. Žnjan, ako ak pláž Kaštelet (3,7 km) a Bene (4,7 km) bývajú menej plné než populárna Bačvice.
Najobľúbenejšie exkurzie
- Panoramický okruh po Splite
- Deň na pláži Kašjuni
- Národný park Krka River
- Ruiny rímskeho mesta Salona,
- Pevnosť Klis (seriál Game of Thrones)
Naše tipy pre destináciu Split
Jazyk: chorváčtina. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky, po nemecky, ale aj po slovensky.
Časový posun oproti Slovensku: 0
Mena: euro
Čo ochutnať - miestne špeciality: plnené pariky Punjene Paprike, husté zeleninové polievky Istarska Maneštra a Jota, Žlomprt zo sušeného alebo pečeného mäsa, podobné prosciuttu, miestne cestoviny Fuži s hubami a hľuzovkami a Pljukanci in bianco, hydinový guláš Žgvacet, mušle Kapešante. A zo sladkých jedál Kroštuli a Fritule
Miestne vína: v Chorvátsku je asi 130 pôvodných odrôd viniča. Obľúbenými druhmi bielych vín sú Graševina, Malvasia Istriana, Pošip, Grk, Maraština, Pušipel, Škrlet a Debit. Slávne domorodé červené sú Plavac Mali, Babić, Teran, Crljenak Kaštelanski, Dobričić, Plavina a Lasina. V oblasti Splitu je polupárne hrozno Plavac Mali - bohaté, aromatické červené víno s ovocnými a korenistými tónmi.
Čo nakupovať - miestne suveníry: typické mužské oranžové alebo červené čiapky zo Šibeniku s výšivkou, suveníry s Glagolitickou abecedou, licitarské perníky, náramky s námornou tematikou, olivový olej z Dalmatínskeho regiónu, kožené topánky, levanduľa, autentické kravaty, pálenka Rakija.
Prístav výletných lodí v Splite
Terminál výletných lodí sa nachádza na juhovýchodnej strane mestského prístavu, kúsok od historického centra.
Lode kotvia v stredne veľkom zmiešanom (trajektovom a výletnom) prístave s 3 mólami kolmo na pobrežie a prístaviskami až pre 6 výletných lodí. V závislosti od móla, kde výletná loď kotví, je vzdialenosť od centra 800 metrov a 1 km.
Výletný prístav v Splite nemá budovu terminálu. Cestujúci na výletných plavbách však nájdu na móle, v blízkosti lodného mostíka, taxíky, pobrežné výletné autobusy a toalety.
Mimo prístavných brán je k dispozícii aj mnoho ďalších služieb a zariadení, ako napríklad: kaviarne, bankomaty, zmenáreň, turistická kancelária, miestni turistickí sprievodcovia, pošta, autobusová stanica, železničná stanica, požičovňa áut a skútrov
Najbližšie letisko Split Saint Jerome Airport vzdialené 25 km od prístavu.
Zdroj fotografie: Pixabay a Unsplash