Tanger je po Casablanke druhý najväčší prístav Maroka. Leží pri Gibraltárskom prieplave, s výhľadom na Atlantický oceán, a pre svoju strategickú polohu je nazývaný aj Brána do Afriky. Je to moderné stredomorské mesto, kde sa po druhej svetovej vojne začali sťahovať mnohí cudzinci, umelci, ale i hippies.
Tanger je rozdelený na historickú a novú časť. Stará opevnená časť zahŕňa kasbah, medinu s úzkymi uličkami, ako aj pevnosť sultána. Jeho história siaha až do 2. tisícročia pred n. l., keď sa tu nachádzala fénická osada. Podľľa berberskej mytologie, bol Tanger bol založený synom Tinjisy, ženy berberského hrdinu Antaiosa.
Klíma a plavebná sezóna v Tangeri
Tangier má stredomorské podnebie, s vlhkými daždivými zimami a horúcimi slnečnými letami. Pre svoju polohu sa tu stretávajú západné aj východné vetry.
V lete denné teploty dosahujú 27-30°C a nočné okolo 17-20°C. V novembri až marci klesnú na 17-20°C cez deň a 8-12°C v noci. Teplota vody v Stredozemnom mori sa tu pohybuje od 16°C (február) do 23,5°C (august). Priemerné zrážky za rok 710 mm, počet slnečných hodín za rok je 2.960.*
* Pre porovnanie, v Bratislave za rok priemerne naprší 580 mm ďažďa a má 2075 slnečných hodín.
Zastavujú sa tu výletné lode niektorých spoločností ako MSC Cruises, Seabourn, Silversea, Oceania Cruises...
Kam sa vydať v Tangeri
Toto očarujúce marocké mesto sa vyznačuje bielou Medinou, labyrintom sugestívnych uličiek, rušných námestí a pulzujúcim životom. Čo nevynechať: bývalý sultánsky palác Dar el Makhzen so zbierkou umeleckých diel; kostol Saint Andrew; park Jardins de la Mendoubia; brána Bab Al Fahs. Kasbah postavený na najvyššom bode mesta, poskytuje výborný výhľad nad Gibraltársky prieplav a blízke Španielsko.
Grand Socco, kde sa moderné ulice zužujú do úzkych uličiek starého centra, je dobrým miestom, odkiaľ začať prehliadku.
Najobľúbenejšie exkurzie
- Výlet do modrého mestečka Chefchaouen
- Prehliadka Tangieru
- Vodopády Akchour
- Návšteva Tetouanu
- Herkulove jaskyne
- Traditičné trhy Souks a Grand Socco
Naše tipy pre destináciu Tanger
Jazyk: Úradnými jazykmi sú marocká arabčina a berberčina. Francúzština je tu bežná a veľa ľudí hovorí do istej miery aj po anglicky, najmä na turistických miestach. A vďaka geeografickej blízkosti a súčasnej i historickej väzbe na Španielsko, mnohí hovoria aj po španielsky.
Časový posun oproti Slovensku: rovnaký čas ako u nás.
Gastronómia: ryby a morské plody, rybia tagine, rybia polievka, couscous, kalinte z cíceru, s kmínom a paprikou, pastilla, brouchettes a harira. Na zapitie mätový čaj.
Mena: Marocký dirham MAD (je to uzavretá mena, dá sa kúpiť iba v Maroku a nedá sa vyviezť z krajiny). Niektoré turistické obchody a služby akceptujú euro, libry a americké doláre - akceptujú iba bankovky, nie mince. Ak si vyberáte peniaze v bankomate, debitná karta je výhodnejšia ako kreditná. VISA a MasterCard sú bežne akceptované vo väčších obchodoch.
Suveníry: pletené košíky a tašky, lampy z tepaného kovu a skla, kožené pufy na sedenie, arganový olej, oblečenie z kože, topánky, berberské koberčeky, ozdobné vykladané škatuľky s dreva Thuya, ružová voda a ružový olej
K miestnym suvenírom patria jedinečné šperky, farebné sarongy a oblečenie, koreniny, farebný domáci Rum Punch, ovosné dýemy z tropického ovocia, miestna káva 100% Arabica "Bourbon Pointu", čokoládové tyčinky, kakaové bôby a kakaové likéry; a (samozrejme) guadeloupský rum Rhum Agricole, vysoko cenený pre svoju kvalitu a typickú chuť.
Nákupy: tržnica Petit Socco, Souk de Babouches, obchodné centrum Ibn Batouta Mall. Nákupné ulice sú Frébault, Nozières, Schoelcher.
Prepitné: je vítané. Ak ste boli spokojný so službou, môžete nechať prepitné 7-10% z ceny v závislosti od kvality jedla a služieb.
Zjednávanie na cene je súčasťou procesu nakupovania v Maroku. Obchody bližšie k hlavným námestiam a turistickým atrakciám spravidla ponúkajú vyššie ceny, takže skúste nájsť podobné obchody v bočných uličkách. Rešpektujte nápisy „Fix price / Pevná cena“.
Upozornenie: Tanger je bezpečný, i keď i tu sa môžu vyskytnúť vreckári. A nedajte sa zlákať samozvanými turistickými sprievodcami.
Prístavný terminál v Tangeri
Výletné lode v Tangieri kotvia vo vyhradenom termináli pre cestujúcich Tanger Ville, ktorý je vzdialený iba 800 m od centra mesta.
K dispozícii je tu aj kyvadlová autobusová doprava a taxíky pred terminálom.
Images by Idriss Meliani (Pexels) a Matteo Basile (Pexels).